Italien runt – Dag 10

Måndagen den 9 september


Rom – Venedig

Idag var det dags att lämna Rom, och säga adjö till hotellpersonalen, för nu åker vi vidare till Venedig 🙂

Vi lämnade Rom vid klockan åtta, och på vägen stannade vi för både lunch och busscafé, och vi var fram i förstaden Mestre strax innan klockan 17.00. Härifrån finns det broförbindelse till Venedig, antingen med buss, eller med tåg, vi åkte tåget och det tog bara 10 minuter, smidigt 😀

Det var med spänd förväntan vi närmade oss Venedig, och det var helt fantastiskt, verkligen wow 🙂 Vi hade en kortare sträcka att gå från stationen till hotellet, och då promenerade vi utmed Canal Grande, som är den viktigaste vattenleden i staden. Kanalen trafikeras av vattenbussar och vattentaxi, ett smidigt sätt att ta sig fram på 😀

Vi checkade in på Hotel Universo & Nord, ett, på sitt sätt, charmigt hotell med ett fantastiskt läge i Venedig, nära Canal Grande, här skulle vi nu spendera två nätter – ska bli sååå spännande att utforska den här staden. På hotellet väntade våra resväskor på oss, dom hade transporterats dit med båt, bekvämt att slippa dra på dom 🙂

Efter att ha slängt in väskorna på hotellet, så började jag, tillsammans med två andra tjejer, att på egen hand utforska staden. Vi bestämde att vi skulle promenera till Rialtobron, för att ta lite fina kvällsbilder 😀 Med gps:en påslagen, travade vi iväg genom smala gränder och passerade många små kanaler. Venedig är ju helt outstanding, kan bara säga wow 😀

På vår väg till Rialtobron så passerade vi också många slitna, men i mitt tycke, charmiga hus 🙂


Nedan följer ett bildspel med fler bilder på vår väg mot bron…

Detta bildspel kräver JavaScript.


Det var visst fler än vi som skulle ta kvällsbilder från bron – här var mycket folk, härlig stämning, skönt väder och en magisk utsikt, så vackert! Härifrån blev det många bilder, och när man väl kommer hem så är det ju många av bilderna som är nästan identiska 😀 Är det någon som kanske känner igen sig?

På väg tillbaka stannade vi och åt en omelett, det var så himla gott, och lagom mycket, och härligt att vi kunde sitta ute också 😀

Vilken härlig första kväll i Venedig, och så vackert när mörkret har lagt sig, det blev en fin promenad tillbaka till hotellet…

…och vi avslutade den här kvällen på bästa sätt – med två kulor italiensk glass, himmelskt gott 😀

Glassiga hälsningar från Venezia!

Nästa –>

Annons

14 tankar om “Italien runt – Dag 10

  1. Ååh … så vackra och stämningsfulla bilder! Vi var där bara en enda dag, en dag i augusti för 20 år sedan … varmt som en i en bastu och en hemsk luftfuktighet! När jag ser dina bilder känns det som jag gärna skulle ge Venedig en ny chans 🙂
    Önskar dig en fin söndag!

    Gillad av 1 person

    • Tack så mycket Anki 🙂 Venedig är ju helt fantastiskt, såå vackert, men det är inte roligt om det är som i en bastu och med hög luftfuktighet. Vi hade kanonväder, så härligt! Ha en fortsatt trevlig söndagskväll!

      Gillad av 1 person

  2. Venedig är en så annorlunda stad, så vacker. Jag ha varit där en dag och då var det turister precis överallt. Min dotter var med då och hon har varit där senare och det blir en annan upplevelse under hösten, lugnt och skönt och att bo på hotell i Vendig. Kvällarna lär vara magiska.

    Gillad av 1 person

    • Venedig liknar ju ingenting annat, såå fint med alla kanaler och alla gränder, helt magiskt! På Markusplatsen var det mycket folk, men inte extremt mycket, så det var rätt skönt. Hade gärna stannat ett par dagar till och utforskat staden lite mera!

      Gillad av 1 person

  3. Jättefina bilder! Venedig är så vackert. Har varit där för en del år sedan när barnen var små och matat duvorna på Marcusplatsen. Men det har jag hört att man inte får göra numera. Vi åkte gondol också. Tack för alla fina bilder på din resa. Kul att följa!

    Gillad av 1 person

    • Tack så jättemycket, och roligt att du vill följa med 🙂 Ja, Venedig är ju helt outstanding, hade gärna stannat ett par dagar till. Jag hade ju fasat lite för alla duvorna, men dom är numera flyttade till Dolomiterna, vilket jag tycker var rätt skönt, men man får säkerligen inte mata dom som är kvar. Gondol är ju ett måste när man är i Venedig, så mysigt 🙂 Tack igen!

      Gillad av 1 person

    • Tack så mycket! Det var verkligen en stämningsfull kväll, i denna magiska stad, och omeletten var jättegod 🙂 Det är lagom mat på kvällarna, jag brukar göra det hemma också. Blir det kanske omelett till kvällsmat ikväll då? Smaklig spis!

      Gillad av 1 person

  4. Väldigt fina bilder från sköna Venedig! Det är ju verkligen en stad att strosa i och upptäcka något vackert hela tiden. En hel vecka var vi där en vår för länge sen och jag minns fortfarande detaljer från resan.

    Gillad av 1 person

Skriv gärna en kommentar!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s